Follow Me on Pinterest
Latest Pins:

Jak robić nocne zdjęcia bez statywu

Arkadiusz Łatko.

Najlepiej robić zdjęcia nocne na statywie, ale co począć jeśli chcemy wykonać takie zdjęcia a statyw pozostał w domu lub w hotelowym pokoju?

 

1) możemy użyć wbudowanych w aparat lub obiektyw systemów redukcji drgań ale one też sprawdzają się w czasach max do 1-2 sekund. Najlepiej jeśli wiemy ze będziemy wykonywać zdjęcia w trudnych warunkach (mało światła) pozostawić tę opcję włączona na stałe. Może to powodować szybsze rozładowanie akumulatora oraz wydłużyć czas ustawiania ostrości ale pozwoli cieszyć się zdjęciami które normalnie nie miały by szans wyjść nam ostro.   

2) Można jeszcze próbować podwyższać czułość ISO co w nowoczesnych lustrzankach daje dosyć dobre rezultaty. Niestety w aparatach amatorskich, kończy się to znaczną utratą na jakości zdjęcia (zdjęcie jest całe w różnobarwnych kropkach).

3) Szukamy solidnej podstawy (murek, samochód) na którym możemy położyć aparat, albo kładziemy aparat na ziemi i wykonujemy zdjęcie z tzw. "perspektywy żaby" (mało komfortowa pozycja do zdjęć). Możemy tez poszukać latarni, murku, poręczy, ściany lub innego stałego elementu, do którego możemy przyłożyć aparat w celu unieruchomienia jego na parę sekund. Staramy się przy tym dosyć mocno docisnąć aparat do podstawy by nie dopuścić do powstawania drgań w trackie naciskania spustu migawki. Pamiętać należy przy tym, że jeżeli mamy ruchomy obiektyw to powinien mieć on możliwość poruszania się w trakcie ustawiania ostrości, co niestety dodatkowo komplikuje sprawę. Jest to dobra metoda ale ogranicza nasze możliwości tylko do pewnych miejsc, z których niekoniecznie musi wyjść ciekawe zdjęcie.

4) Można jeszcze próbować specjalnej pozycji z odpowiednim ułożeniem rąk. Ręce zaplata i klinuje się w taki sosób by maksymalnie wyeliminować drganie przenoszone przez ręce. tworząc z całego ciała jeden wielki statyw. Musimy przy tym stać bardzo pewnie na stabilnym gruncie starając się na moment wykonania zdjęcia wstrzymać oddech. W większości przypadków przy niezbyt długich czasach powinno to pomóc w uzyskaniu ostrzejszego zdjęcia. Niestety juz przy czasach dłuższych niż 0,5 sekundy możemy mieć z tym bardzo duży problem.

5) Zmniejszyć ogniskową obiektywu. Im dłuższa ogniskowa tym większe wymagania co stabilności aparatu. Można więc zamiast stosować długich ogniskowych podejść bliżej (jak jest taka możliwość) skracając przy tym potrzebną do ujęcia ogniskową.

Jeśli więc jest juz w miarę ciemno to możemy próbować ww. trików z tym, że musimy sobie zdawać sprawę, że nie dają one 100% pewności na ładne i nieporuszone zdjęcie nocne. Dla tych co cenią sobie jakość zdjęć ponad wygodę polecam używanie statywu jako jedynego uniwersalnego rozwiązania do wykonywania zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych lub w nocy.

Zobacz tez artykuł "jak robic zdjęcia w nocy"