Follow Me on Pinterest
Latest Pins:

Jak przewozić aparat w samolocie

Arkadiusz Łatko.

Każdy z nas na pewno nie raz latał juz samolotami i zawsze miał dylemat, jak dobrze zabezpieczyc aparat na czas podrózy samolotem.

Jest kilka zasad, które powinny pomóc wam w odpowiedzi na tak postawione pytanie:

 

1. Lecąc samolotem zawsze zabieraj aparat z sobą jako bagaż podręczny. Walizki nadane jako bagaż często potrafią zaginąć lub tez są otwierane prze obsługę i pozbawiane co bardziej wartościowej zawartości. Tak dzieje się nie tylko w egzotycznych Państwach ale i w trakcie podróży choćby po Europie. Niestety jeśli to był drogi aparat to jest mała szansa na odzyskanie od przewoźnika całej kwoty, w większości za zagubiony bagaż jest wyznaczona maksymalna kwota, która jednak może nie gwarantować nam zwrotu poniesionych strat. Mając aparat w bagażu podręcznym mamy większą pewność, że wiemy co się dzieje z naszym sprzętem. Jedynym problemem może być odprawa, na której celnk może poprosić o zademonstrowanie czy aprat jest sparwny i wykonuje zdjęcia.

Jeśli mamy aparat w bagażu podręcznym mamy jeszcze jedne plus takiego rozwiązania. Jeżeli się nam poszczęściło i siedzimy w odpowiednim miejscu możemy próbować wykonać zdjęcia panoram lotniczych. Miałem raz taką możliwość przelatując z San Francisco do Las Vegas o 6 rano liniami United. Ilość osób latających w stanach jest na tyle duża ze samolot wielkością praktycznie nie różnił się zbyt wiele od transoceanicznych maszyn (samoloty te są dosyć długie i mają wiesze okna). Dzięki temu nie miałem w kadrze cały czas skrzydła i mogłem spokojnie oddawać się fotografowaniu dziwnych faktur powstających na terenach pustynnych i wysokich łańcuch górskich (nie mówiąc już o samym wschodzie słońca!). Kosztowało to trochę wysiłku i kombinowania z ustawieniem ogniskowej i kadru by nie było widać zniekształceń powstających na obrzeżach samolotowego okna, skrzydła samolotu i strug gorącego powietrza wychodzącego z dysz silników (zdjęcie wtedy traci ostrość bo powietrze w takiej strudze faluje).

2. Najlepiej przewozić aparat w specjalnie przeznaczonej do tego torbie. Ja osobiście mam torbę na aparat, którą po dopięciu górnej części można traktować jak mały podręczny plecak. Dzieki temu mogę wrzucić jeszcze pare rzeczy potrzebnych w tracie przelotu. Torby na aparaty w większości mają specjalne wzmocnione i i grubsze ścianki, które chronią aparat przed lżejszymi uderzeniami i obiciami. Sama torba nie jest tez na tyle duża i spokojnie wchodzi do luku bagażowgo.

Jeśli nie mamy specjalnej torby to zawsze możemy próbowac chronić paarat owijająć go ubraniem: większą koszulka czy swetrem..Oczywiście jeśli zamierzamy fotografować w trakcie lotu to nie zakopujemy w rzeczach głęboko w plecaku czy torbie ; ).