Follow Me on Pinterest
Latest Pins:

Obalmy mity - jaki aparat wybrać?

Arkadiusz Łatko.

Jaki wybrać aparat? Takie pytanie zadawało mi dużo osób - postaram się teraz na nie szybko odpowiedzieć.

Fora dyskusyjne czy też portale fotograficzne przepełnione są obecnie materiałami promującymi i reklamujacymi bardzo duża ilość modeli aparatów fotograficznych. Prócz tego możemy jeszcze znaleźć kłótnie o to która marka jest lepsza czy też zalewem informacji, które dla zwykłego przeciętnego foto-amatora sa zupełnie niezrozumiałe. Czym się więc kierować przy wyborze aparatu? Który z nich wybrać by zrójnować swojej kieszeni lub nie krzyczeć ze złości gdy miesiąc po zakupie wyjdzie lepszy model i to w tej samej cenie? 

Oto więc pierwsza z porad i obalenie jednego z największych mitów.

MIT nr 1 - Im bardziej profesjonalny aparat tym lepsze zdjęcia!

Nic bardziej mylnego – dlaczego?

Otóż zacznijmy od tego, że to nie aparat robi zdjęcie a ten co za nim stoi. Podobnie jest z samochodemimages_f, nawet najlepszy model Ferrari sam nie dowiezie nas do domu i nie ustrzeże przed wypadkiem drogowym. Owszem moze zwiększyć komfort jazdy, szybkość przejazu, zwięszyć emocje ale to finalnie człowiek kieruje pojazdem i to jego doświadczenie i wiedza decydują o satysfakcji oraz efektach jakie może sam osiągnąć. Jeśli zatem w owym Ferrari posadzimy osobę, która dopiero ma zamiar zrobić prawo jazdy, to szybszy, bardziej czuły i "lepszy" samochód zamiast ułatwić może jeszcze dodatkowo utrudnić pierwszą jazdę. Dobierajmy więc sprzęt nie do opinii profesjonalistów, którzy przebierają w najdroższych i najbardziej wysublimowanych aparatach fotograficznych ale do naszych potrzeb i wiedzy, którą posiadamy na temat fotografii. To podstawowa zasada, którą powinien się kierować każdy, kto kupuje nowy aparat. Tak więc aparat fotograficzny powinno się kupować na miarę swoich możliwości: tych finansowych ale i tych bezpośrednio związanych z zainteresowaniami i wiedza fotograficzną. Dzieki temu oszczędzimy dlaszych niepotrzebnych wydatków oraz flustracji, że ten cudownie drogi aparat wcale nie robi aż tak cudownych zdjęć.

O tym że, profesjonalny aparat dużo kosztuje i trzeba dokupić do niego poźniej bardzo drogie akcesoria wie bardzo mało osób. aparat-fotograficzny-systemDlaczego tak jest, że tzw. akcesoria (obiektywy, lampy, filtry, statywy) kosztuja potem aż tak wiele? Ponieważ słowo "profesjonalny" oznacza, że jest skierowany do ludzi, których fotografia jest chlebem powszednim. A to oznacza, nic innego jak tylko fakt, że aparat jest inwestycją, która będzie na siebie sama zarabiać - więc relatywnie może kosztować o wiele więcej niż dla osoby która kupuje apart fotograficzny do zdjęć robionych "u cioci na imienianch". Oczywiście słowo "profesjonalny" możemy skojarzyć z takimi aspektami jak: niezawodność, wysoka jakość wykonania aparatu czy świetna jakośc zdjęć ale nie oszukujmy się to nie tłumaczy, że cena takiego aparatu w stosunku do bardziej amatorskiego wzrasta pięcio czy dziesięciokrotnie! Czesto okazuje się też, że zakup aparatu ze standardowym kitem (KIT - tak się nazywa podstawowy uniwerslany obiektyw) jest dopiero początkiem naszych całkiem niemałych wydatków. Jeśli doliczymy, że potrzebujemy obiektyw szerokokontny, portretowy, do makro, teleobiektyw (a każdy kosztuje po parę tysiecy) czy lampe błyskową lub profesjonalny statyw, to wydamy kwoty kilkukrotnie przewyższające zakup samego tylko aparatu. Dodatkowo obiektywy i akcesoria jednego producenta nie będą pasować do innych konkurencyjnych marek tak więc wybierajć raz aparat fotograficzny decyzdujemy sie na koszty jakie musimy ponieść przy zakupie innych akcesowriów tego właśnie producenta. Można wiec na to wydać całkiem niezłą fortune bo np. bardzo jasny dobej klasy prfesjonalny teleobiektyw może kosztować juz równowartość średnej klasy samochodu ; ). Oczywiście nie kazdy potrzebuje aż tak profesjonalnego obiektywu ale wydatek 3-6 tyś zł na "bardziej profesjonalny" obiektyw nie jest juz w tej branzy niczym zaskakującym. Prawda, że taka perspektywa zmienia troche perspektywę patrzenia na "profesjonalne" aparaty?

Co ciekawe profesjonalny aparat trudniej tez się obsługuje. Dlaczego? Ponieważ zawodowa fotografia wymaga pracy w różnych warunkach oświetleniowych i pogodowych a to z kolei pociąga za sobą konieczność dopasowania większości ustawień aparatu do panujących warunków. Przez to profesjonalne aparaty są trudniejsze w obsłudze bo wymagają od fotografa dużej wiedzy co do 

aparat-fotograficzny-nikonpoprawności ustawień bardzo dużej ilości parametrów. Wraz z nastaniem ery cyfrowej aparat fotograficzny stał się minikomputerem z bardzo dużą możliwością ustawień. Aparaty amatorskie z racji swojego zastosowania musza być proste w obsłudze i robienie zdjęć powinno ograniczać się do naciśnięcia jednego tylko przycisku ; ) A teraz wyobraźmy sobie scenę gdzie zbiera się rodzina do grupowego zdjęcia – kupiłeś właśnie super profesjonalny aparat, więc wszyscy liczą na super zdjęcie. I co robisz? Ustawiasz po kolei: przysłonę, czas, ISO, rodzaj AF, rodzaj pomiaru światła, aktywne punkty AF i całą masę innych parametrów i … trwa to 5 minut i wszyscy ziewają ze znudzenia a Ty w nerwach zapomniałeś o którymś z ustawień i zdjęcie wyszło ciemne. To oczywiście przejaskrawiona sytuacja ale sam znam taką sytuację, że znajoma robiąc zdjęcia na chrzcinach nie zauważyła, że ma ustawione w aparacie zdjęcia o najmniejszej rozdzielczości i ... wyszły tylko miniaturki zamiast zdjęć. Sam się kiedyś też naciąłem, jak chciałem sprzedać aparat (D70) koledze chcąc zademonstrować możliwości aparatu. Wszytko było pieknie do momentu, gdy zacząłem robić zdjęcia z wbudowana lampą błyskową - wszystkie wyszły bardzo ciemne ; (. Kolega się rozmyślił a ja dopiero po jego wyjściu przypomniałem sobie, że w aparacie miałem nastawioną opcję zdalengo sterowania lampani błyskowymi wraz z redukcją siły błysku i przez to zdjecia nie miały prawa wyjśc dobrze. Tak więc jest duża różnica między funkcjonlanością apartów i wyborem programu tematycznego w amatorskich lub półamatorskich aparatach a ręcznymi ustawieniami w profesjonalnych.

aparat_fotograficzny_profesjonalnyAparaty amatorskie wbrew pozorom mają też duże zalety. Brzmi to trochę śmiesznie ale taka jest prawda. Dlaczego? Otóż konia z rzędem temu kto znajdzie w starszych modelach profesjonalnych aparatów możliwości kręcania filmów – coś co jest nieodzowne dla aparatów amatorskich. Pójdę jeszcze dalej i powiem, że w większości profesjonalnych aparatów nie ma wbudowanej lampy błyskowej a w zamian są złącza do studyjnych profesjonalnych lamp. Dodatkowo profesjonalne aparaty, są przeważnie cięższe i dosyć masywne z racji tego, że przy pracy z aparatem nie może on nam samoistnie wyślizgnąć się z ręki lub niestabilnie trzymać. No ale im cieszy aparat tym szybciej zmęczy rękę? Gdzie tu logika? Otóż cięższy aparat jest bardziej stabilny (mniejsze drgania) a po drugie często przykręca się do niego ciężkie i duże obiektywy i przy cięższych aparatach całość jest wtedy lepiej wyważona a przez to i łatwiejsza w obsłudze. Dziwne prawda?

 

Tak więc jeśli jesteś początkującym fotoamatorem to kupuj aparaty dla amatorów. Jeśli po jakimś czasie poczujesz, że aparat zaczyna Cię ograniczać sprzedaj stary aparat i kup półprofesjonalny. A jeśli zaczniesz zarabiać na zdjęciach to możesz zacząć wtedy odkładać na aparat profesjonalny. Oczywiście wszystko musi być powiązane z wiedzą jaką posiadasz bo przecież może się zdarzyć (a zdarza się często) ze profesjonaliści robią zdjęcia półprofesjonalnymi aparatami, bo albo nie mają ochoty ustawiać wszystkich parametrów (czas lub wygoda) albo nie maja na zakup wystarczających funduszy. Jest i przegięcie w drugą stronę ale jeśli ktoś kupuje profesjonalny aparat dla samego faktu jego posiadania to mogę mu jedynie współczuć noszenia tego kloca na pasku tylko po to by pochwalić sie dużą iloscią wydanej kasy ; ).

W następnym artykule opowiem w szczegółach czym się kierować przy wyborze konkretnego już aparatu.